• ZESPÓŁ SZKÓŁ
  CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO
 • Szkoła posiada
  INTERNAT
 • Technik
  Rolnik
 • Technik archtektury
  krajobrazu
 • Technik żywienia
  i usług gastronomicznych
 • technik urządzeń
  i systemów energetyki odnawialnej
 • Kucharz

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY

Listopad to czas refleksji nad życiem ludzkim  i jego przemijaniem. To też okazja do przypominania i poznawania historii może naszej rodziny, okolicy czy wreszcie historii Polski.

Uczniowie naszej Szkoły od lat wspólnie z nauczycielami opiekują się grobami. Może warto poznać kim byli Ci przy grobie których stajemy zapalając świece i stawiając kwiaty.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim – w tym miejscu między wrześniem 1939 a styczniem 1940 roku zdaniem historyków zamordowano od 5000 do 7000 ludzi. Pierwszymi ofiarami byli pacjenci Szpitala w Kocborowie – jest to  mordowanie chorych w ramach Akcji T4  W tym miejscu oddali swoje życie przedstawiciele polskiej inteligencji z Kociewia i Kaszub i innych regionów Pomorza. Rozstrzelano księży, nauczycieli, lekarzy, mieszkańców Tczewa , Gniewa i Starogardu Gdańskiego .

Szpęgawsk stał się obok Piaśnicy i Mniszka pod Świeciem największym cmentarzem ofiar hitlerowskiego ludobójstwa na Pomorzu.

Od lat opieką otoczono grób znajdujący się w Tczewie – jest to grób ks. Feliksa Bach Żelewskiego. Ksiądz ten urodził się 13 maja 1880 roku w Wejherowie. Uczęszczał do gimnazjum, progimnazjum w Wejherowie, Lubawie i Chełmnie. jako uczeń przystąpił do organizacji filomackiej, która skupiała uczniów rozmiłowanych w historii i literaturze polskiej. Za tę działalność został osądzony przez Sąd w słynnym procesie Toruńskim w 1901 roku. Młody Feliks zostaje usunięty z gimnazjum (dzień przed maturą) oraz skazany na tydzień więzienia. Naukę kontynuuje we Lwowie, tam  studiuje teologię i otrzymuje święcenia kapłańskie w 1905 roku. Jako duszpasterz doznaje wielu krzywd ale gdy Polska odzyskuje niepodległość wraca na Pomorze – podejmuje pracę prefekta w gimnazjum a później zostaje proboszczem w Koronowie i prezesem Towarzystwa Ludowego. Na początku wojny aresztowany a później po zwolnieniu podejmuje pracę duszpasterską. W 1946 roku pracuje jako administrator w parafii Swarożyn. Zmarł 3 sierpnia 1947 roku.

 

Czytany 2321 razy

ZSCKR na Facebook'u

facebook like box joomla

Odwiedziło nas

3296802
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
3402
4500
23746
3251035
78810
125164
3296802

Your IP: 54.92.164.184
2018-09-20 11:00