Jak uczyć asertywności?

Pokazujmy naszym zachowaniem, że akceptujemy nasze dzieci takimi, jakie są, gdyż to pomoże im zbudować akceptację samego siebie i ułatwi asertywne reagowanie w sytuacjach, w których chcielibyśmy by obronili swoje przekonania i nie ulegli namowom rówieśników, które mogą przynieść nieprzyjemne konsekwencje.
Warto pokazywać dziecku, że osoba asertywna ma prawo do świadomej rezygnacji z asertywnego zareagowania w niektórych sytuacjach. Nie wszyscy ludzie pozytywnie reagują na asertywny styl komunikacji - otwarty, szczery, bezpośredni. W niektórych sytuacjach warto rozważyć konsekwencje bycia asertywnym. Jeśli dziecko wie, że dany nauczyciel reaguje na prośby o ponowne wytłumaczenie jakiegoś zagadnienia agresją, krytyką umiejętności ucznia na forum klasy, traktuje je jako próbę podważenia jego kompetencji, może warto poszukać innego wyjścia z sytuacji (rozmowa z wychowawcą, zmiana klasy, dodatkowe lekcje, zwrócenie się o pomoc do kolegi).
Jeśli chwalimy dziecko za to, że jest zawsze uprzejme, miłe, liczy się przede wszystkim z potrzebami innych, swoje spychając na dalszy plan, uczymy je uległości, pasywności.

Jeśli z uznaniem mówimy o osobie, która zakrzykuje innych, zawsze potrafi dostać to, czego chce, manipuluje innymi by osiągnąć swoje cele, dziecko odbiera lekcję, z której wynika, że bycie agresywnym popłaca, że nie warto liczyć się z innymi, że najważniejsze są nasze potrzeby.
01 02 2012 by J.Prabucki


Content Management Powered by CuteNews